Kredyty hipoteczne - najtańsze

Zakup własnego lokum to inwestycja kosztowna i długoterminowa. Niewiele osób stać by taką inwestycję zrealizować z własnych środków, dlatego wymyślono kredyty mieszkaniowe. Zwykle kredyt mieszkaniowy bierze się na 20 – 30 lat, co oznacza, że jest to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w naszym życiu. Często decyzja o kupnie domu czy mieszkania staje się przyczyną stresu i niepewności. Dzieje się tak ponieważ nie wiemy jak wybrać najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy.

Wybór kredytu hipotecznego

Wybór rodzaju kredytu jest uzależniony od wysokości kwoty jaką chcemy zainwestować w potrzeby mieszkaniowe. Kredyty hipoteczne – najtańsze, ale wymagają najwięcej formalności. Korzystne jeśli chcesz sfinansować zakup domu lub mieszkania, a więc gdy potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Jeśli nieruchomość nie ma jeszcze księgi wieczystej, do czasu założenia tej księgi, banki wymagają zabezpieczenia długu ubezpieczeniem. Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny to najtańszy sposób pozyskania pieniędzy, dlatego nie zawsze warto spieszyć się z jego spłatą. Nawet, jeżeli pojawią się w domowym budżecie nadwyżki finansowe, lepiej je zainwestować. Zwłaszcza, jeżeli w planach mamy większy wydatek. Nadmiar gotówki lepiej odłożyć i później przeznaczyć np. na zakup samochodu. Nierozsądne jest wcześniejsze spłacanie kredytu hipotecznego, a później branie znacznie droższego kredytu konsumpcyjnego by kupić auto.

Nie każdy wie, że biorąc kredyt hipoteczny odpowiadamy całym swoim majątkiem, a nie tylko nieruchomością, która jest zabezpieczeniem kredytu. Sytuacja naszych kredytobiorców jest inna niż w USA, gdzie bank ma prawa tylko wobec nieruchomości, która jest hipotecznym zabezpieczeniem kredytu. Polskie banki nie muszą się więc aż tak obawiać spadku wartości nieruchomości, bo mogą zająć nawet cały majątek kredytobiorcy, jeśli ten zaprzestał spłacać kredyt.

Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, warto rozglądać się za mieszkaniem, które ma już założoną księgę wieczystą. W takim przypadku od razu będzie można dokonać wpisu hipoteki na rzecz banku. Unikasz wtedy kosztów ubezpieczenia kredytu, a czasem możesz spodziewać się niższego oprocentowania kredytu.
Jeśli natomiast chcesz tylko sfinansować remont mieszkania to liczyć się będzie nie tylko wysokość rat, ale i łatwość pozyskania środków. W takim przypadku rozważyć należy skorzystanie z kredytu odnawialnego lub z innego kredytu o charakterze konsumpcyjnym. Jedną z możliwości jest także pożyczka hipoteczna, którą łatwiej uzyskać niż kredyt hipoteczny. Kredyty gotówkowe o charakterze konsumpcyjnym podlegają dodatkowym przepisom, zapewniającym większe bezpieczeństwo kredytobiorcom. Banki muszą podawać w ofertach rzeczywistą stopę oprocentowania, dzięki temu łatwiej możemy porównywać oferty różnych banków. Ponadto bankowi trudniej wypowiedzieć taką umowę kredytową, a kredytobiorcy łatwiej spłacić przed terminem.

Jeśli potrzebujesz nie więcej niż pięcio-sześciokrotność wynagrodzenia wtedy dobrym wyborem jest kredyt odnawialny. Wygląda to tak, że podpisujesz z bankiem umowę na pewien okres (np.: rok), następnie bank pożycza określoną kwotę pieniędzy – powiększając o tę kwotę środki które masz na koncie. Bank obciąży Cię odsetkami tylko od tej części kredytu, którą rzeczywiście wykorzystałeś. Część kapitałową takiego kredytu możemy spłacać tak jak nam wygodnie, ważne jest tylko, aby cały kapitał został spłacony do dnia w którym wygasa umowa.

Umowa kredytowa – zapoznaj się z nią dokładnie

Zawsze warto uważnie czytać zarówno ofertę, jak i umowę. Przed podpisaniem dokumentów należy zapoznać się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji. Warto również wziąć pod uwagę wymagane zabezpieczenia. W przypadku kredytów walutowych, należy zwrócić uwagę na tabelę kursów i występujące różnice między kursem kupna i sprzedaży oraz w jaki sposób bank je ustala. Pamiętajmy, że zadłużanie się w walucie innej, niż ta w której osiągamy dochody jest formą spekulacji walutowej. Możemy na niej dużo zyskać, ale też dużo stracić. Ważne jest w tym przypadku własne wyczucie rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *