dpbry adwokat warszawa

Każdy spadkobierca może odrzucić przeznaczony dla niego spadek. Zwykle dzieje się to z powodu dużych długów spadkodawcy, których wartość jest większa niż samego spadku.

Jednak sporo osób decyduje się na przyjęcie spadku nawet w sytuacjach, gdy spadkodawca miał wiele długów. Korzystają oni wtedy z tzw. dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Na czym to dokładnie polega?

Długi spadkodawcy a dziedziczenie

Polskie prawo spadkowe przewiduje dwa sposoby na przyjęcie majątku po zmarłym: dziedziczenie wprost i dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.

Dziedziczenie wprost polega na dziedziczeniu wszystkich aktywów oraz pasywów spadkodawcy, wraz z całkowitą odpowiedzialnością finansową za jego długi. Oznacza to, że wierzyciele mogą się domagać od spadkobiercy spłaty wszystkich długów, niezależnie od ich wysokości.

Dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza obejmuje, tak samo, jak dziedziczenie wprost, cały majątek wraz z długami zmarłego. Jednak wysokość przyjmowanych długów jest ograniczona do wartości całego majątku spadkodawcy. Oznacza to, że w najgorszym przypadku osoba dziedzicząca może wyjść na zero, gdyż wartość majątku będzie pokrywała się z wartością zadłużenia. Jest to na pewno o wiele korzystniejsza forma dla spadkobiercy.

Dzięki nowelizacji w 2019 roku nie trzeba już składać oświadczenia w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, aby odziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza. Obecnie następuje to automatycznie, jeśli spadkobierca nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku w ciągu pół roku od śmierci spadkodawcy.

Zrzeczenie się dziedziczenia jest możliwe?

Każdy spadek można odrzucić. Należy to jednak zrobić w ciągu 6 miesięcy od śmierci zmarłego. Taki termin bywa problematyczny dla osób mieszkających za granicą lub często zmieniających miejsce zamieszkania. Zawiadomienie o śmierci może nie dojść na czas.

W przeszłości jeszcze przed nowelizacją prawa spadkowego w 2019 roku, często zdarzały się przypadki, gdy osoby dowiadywały się, że są spadkobiercami majątku z długami, już po 6 miesiącach od śmierci spadkodawcy. Niestety termin na odrzucenie spadku mijał, więc musiały one spłacić długi. Właśnie w takich problematycznych przypadkach przyda się dobry adwokat. Warszawa to miejsce, gdzie funkcjonuje wiele specjalistycznych kancelarii, które na pewno pomogą w każdej sprawie spadkowej.

Czytaj więcej: Wydziedziczenie w testamencie — na czym to polega i jak to zrobić?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *