Z każdym rokiem ministerstwo finansów przedstawia ilość firm działających na terenie Polski. W statystykach uwzględnione są młode firmy, które nie posiadają bagażu doświadczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co roku ilość firm rośnie szczególnie w przypadkach start-up’ów, które są dosyć popularne i przeważnie związane są z inkubatorami przedsiębiorczości.

Jak rozpocząć działalność gospodarczą?

Jest to dosyć częste pytanie, które zadają osoby zainteresowane własnym biznesem. Na samym początku zdobycie informacji na temat od czego zacząć jest trudne. Wiele osób zastanawia się nad otwarciem własnej firmy mając przy tym spore wątpliwości czy utrzymają się na rynku i skutecznie wywalczą sobie pozycję wśród konkurencji. Pierwszym krokiem jest zadanie sobie kluczowego pytania.

Jaki profil działalności gospodarczej wybrać?

Tutaj należy poważnie się zastanowić nad tym pytaniem ponieważ od tego zależą dalsze losy naszej firmy. Profil działalności określa czym będziemy się zajmować, który regulowany jest przez PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), która została stworzona w 2008 roku po wejściu ustawy w życie. Gdy zdecydujemy się co będziemy robić warto jest się zastanowić nad obszarem prowadzenia działalności gospodarczej, który wbrew pozorom ma znaczenie ponieważ w zależności od wielkości miast tak kalkuluje się popyt na usługi a co za tym idzie ilość konkurencji. Należy też zadbać o dobre zarządzanie finansami firmy czyli obsługa księgowa. Warszawa ma dużo ofert tego typu.

 usługi rachunkowe Warszawa

Warto również zachować ostrożność co do obszaru prowadzenia działalności i najlepiej dodatkowo sprawdzić w internecie ile istnieje firm, które mają ten sam profil co my. Jeśli istnieje dużo firm w danym mieście to musimy być konkurencyjni używając agresywnych metod marketingu żeby zdobyć klienta. Dysponując informacjami i statystykami dotyczącymi firm konkurencyjnych można przeszukać ogłoszenia w popularnych serwisach ogłoszeniowych jak duża jest skala zapotrzebowania na naszą firmę, która by niebawem powstała.

Jak przeprowadzić analizę rynku?

Niestety to jest termin długotrwały ponieważ śledzenie informacji w internecie nie potrwa tydzień lub dwa lecz co najmniej 1 – 3 miesiące. Gdy mamy pewność że znajdziemy klienta warto również skontaktować się z przyszłymi klientami i porozmawiać czego oczekują od naszej firmy. Jeśli uda się pozyskanie takich informacji to możemy przygotowywać biznesplan i działać dalej. Trzeba mieć na uwadze ryzyko oraz mając świadomość ciężaru jaki weźmiemy na siebie. Zanim jakąkolwiek decyzję podejmiemy warto poważnie się zastanowić co chcemy robić i jakie mamy szanse by to zrealizować.

Gdzie szukać pomocy?

Rozpoczęcie działalności na swój rachunek jest ryzykowne. Warto więc mieć wsparcie w postaci firmy, która świadczy usługi rachunkowe. Warszawa to miasto gdzie większość firm korzysta z pomocy w kwestii finansów na zasadzie outsourcingu.

5 thoughts on “jak rozpocząć działalność gospodarczą?

  1. Dobry poradnik dla początkujących i nie ukrywam że jak sam rozpoczynałem działalność to nie było kogo się zapytać. A jak szedłem do urzędu to byłem zbywany.

  2. Przydatne wskazówki dla ludzi , którzy nie wiedzą co w życiu robić. Ale można samemu sobie zrobić krzywdę prowadzeniem firmy bo nie każdy się do tego nadaje.

  3. Wszystko wydaje się proste tylko zapomina się o ryzyku utrzymania na rynku i skokach cen jakie mają ostatnio miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *