Czy wiesz, że księgowy to jeden z najstarszych zawodów świata? Okazuje się, że ludzie niemalże od zawsze stosowali jakiś schemat rozliczeń. Dzisiaj jest to profesja, która cieszy się ogromną popularnością. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, patrząc na rozwijającą się w Polsce gospodarkę. Każdy, kto zdecyduje się na właśnie taką ścieżkę zawodową, musi podjąć jeszcze kilka trudnych decyzji. Te będą miały znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko zarobki, ale również samorozwój i zadowolenie z pracy.
Księgowy na etat
Dwa główne nury pracy księgowej, to ta, zgodnie z którą księgowa zatrudniona zostaje na etacie w jednej z firm. Działy księgowe posiadają przeważnie duże przedsiębiorstwa, które stać na stałe zatrudnienie takiego specjalisty. Jakie zalety wiążą się z pracą etatową w zawodzie księgowego? To na pewno stałość zleceń i stabilność wynagrodzenia. Co więcej, to pracodawca zapewnia wszelkie kursy księgowe i je finansuje, co jest niezwykle ważne w tym zawodzie. Księgowy musi się stale dokształcać, chociażby ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki rozliczeń i zmiany w przepisach polskiego prawa, które dotyczą prowadzenia działalności biznesowej.
Jak zostać księgowym, z jakich szkoleń skorzystać? Dowiesz się na stronie: https://www.cee.pl/ – Centrum Edukacji Ekspert
Warto również zaznaczyć, że zatrudnienie na etacie pozwala działać w sektorze księgowym i rachunkowym już na początku drogi zawodowej. Wystarczy kurs na księgową, by radzić sobie z rozliczeniami firmy, chociażby jako pomoc. Po podstawowych szkoleniach i na początku zawodowej drogi nie ma raczej możliwości, by móc od razu otworzyć własne biuro. To dlatego „startem” przeważnie jest etat, a dopiero później praca na tzw. własny rachunek.
Własne biuro księgowe
Prowadzenie własnego biura księgowego to ogromna swoboda w działaniu, brak zawodowej nudy, współpraca z więcej niż jedną firmą, mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego. Z drugiej strony to jednak wielka odpowiedzialność, stres, ryzyko braku klientów, niestabilne zarobki, które uzależnione są od ilości firm, z jakimi biuro nawiąże współpracę.
Aby móc prowadzić biuro księgowe konieczny jest kurs na samodzielnego księgowego. Co więcej, za wszelkie szkolenia księgowy musi płacić sam. Dokształcanie się jest w jego przypadku także konieczne, bo metody pracy są dokładnie takie same, jak w przypadku pracy na etat. Zaletą jest to, że kończąc co najmniej kilka różnych szkoleń, można z powodzeniem poszerzać zakres swojej oferty. W dobrych biurach księgowych zatrudnionych jest co najmniej kilka osób. Nie ma więc wątpliwości, że przy odpowiednich kwalifikacjach i kompetencjach, księgowy z własnym biurem może osiągać naprawdę wysokie wynagrodzenie.