windykacja długówProwadzenie każdego rodzaju działalności gospodarczej obarczone jest różnego rodzaju ryzykiem.

Jednym z nich jest ryzyko związane z niezapłaceniem przez naszego klienta należności. Czy można się przed tym w jakiś sposób zabezpieczyć i co możemy zrobić, jeśli ktoś nie chce nam zapłacić za wykonaną usługę lub sprzedany towar?

Zabezpieczanie transakcji handlowych

W przypadku transakcji handlowych na wysokie kwoty coraz popularniejsze stają się różne formy ich zabezpieczenia. W dużym skrócie, chodzi o to, aby w przypadku, gdy kontrahent nie zapłaci faktury w terminie, wierzyciel posiadał zabezpieczenie, które umożliwi mu zaspokojenie roszczenia. Najpopularniejsze sposoby zabezpieczeń to weksel, poręczenie, przewłaszczenie na zabezpieczenie, zastaw, czy też hipoteka.

Co zrobić gdy kontrahent nie płaci?

Niepłacenie faktur w terminie to częste zjawisko, szczególnie gdy kondycja finansowa firmy nie jest najlepsza. Jeśli już przydarzy nam się, że nasz kontrahent nie płaci w terminie, wówczas dobrze jest spróbować załatwić sprawę polubownie. Jeżeli to nie pomoże, wówczas mamy dwie możliwości – wnieść sprawę do sądu, co wiąże się z kosztami postępowania oraz z czasem, który ono zajmie, bądź skorzystać z usług profesjonalnej firmy windykacyjnej. Tego typu podmioty skupują wierzytelności od swoich klientów, a następnie same ich dochodzą.

Gdzie znaleźć firmę windykacyjną?

W Internecie bez trudu możemy znaleźć wiele różnych firm, których przedmiotem działalności jest skuteczna windykacja należności. Posiadają one własne strony, na których możemy szczegółowo zapoznać się z ich ofertą oraz warunkami, na których świadczą one swoje usługi. Z pewnością znajdziemy tam również dane kontaktowe, dzięki którym możemy umówić się na spotkanie z pracownikami danej firmy.

Niepłacenie należności w terminie to coraz poważniejszy problem. Przedsiębiorcy są bowiem świadomi, że nieuregulowanie zobowiązań przez kontrahentów to duża strata dla nich. Na szczęście są różne sposoby windykacji należności, którymi zajmują się profesjonaliści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *